Nie je to tak dávno (len rok?), čo som písal podobný článok so zhrnutím desiatich vecí, ktoré sa u mňa zapísali významným spôsobom za posledných 365 dní. A ja – donútený časom – opäť sadám k fotkám a začínam hodnotiť prežité.

Okrem niektorých vecí, na ktoré ľahko nezabudnem, no nemienim ich rozmaznávať online, sa mi podarilo vybrať tradičnú desiatku, ktorou chcem (najmä) sám pred sebou zhrnúť posledný rok prvého desaťročia ako úspešný. Ako vždy, pôjde o náhodne rozložený výber bez nejakej váhy či dôležitosti.

  • Maturita – nie moja, aj keď pocity a žalúdok sa tvárili, akoby som to bol ja, kto ťahá číslo otázky pred komisiou. Tentoraz som si v triede sadol na inú stoličku a počúval, ako sa moji prví maturanti pochlapia na informatike. A veruže im to išlo, pri mnohých som bol neskutočne hrdý. Priemer 1,3 ma len utvrdil v tom, že z nich niečo bude. (Z niektorých už aj je.)
  • Hokejbal – ako môže človek doplatiť na stávky s priateľmi na Facebooku? Napríklad tým, že sa odrazu ocitne (neplavec vo vode) vo výstroji v bránke a letia naňho malé oranžové loptičky… Jedna z mojich obáv sa stala radosťou, ktorá neprestane (verím) ani v ďalšom roku.
  • Tatranská štrba – raz za rok sa mi podarí dostať na akciu, ktorú inak ako slovami “celé dobre” opísať nemôžem. Tentoraz to bola rozlúčková chata, na ktorú ma pozvali maturanti. Obrovská česť a ešte viac spomienok.
  • Playstation 3 – počítačové hry ma vždy zaujímali z odvrátenej strany: ako to celé funguje, ako to programovali, tvorivý proces a tak. S pokorením tejto časti vždy klesol môj záujem na nulu. Ale dlho som premýšľal nad nejakou konzolou – počítač je pracovný nástroj ako lopata, takže zábava s ním nie je pre mňa moc predstaviteľná. Kúpa PS3 sa po pár týždňoch javí ako dobré rozhodnutie a postupne spoznávam primárny účel virtuálnej zábavy.
  • Letný tábor – tradičný letný tábor v našom Domci sa niesol (po druhýkrát) pod mojou taktovkou. A ako si vždy hovorím, že to už nebudem robiť, tak vždy sa k tomu nejak dostanem. Sú to týždne príprav a potom dni bez spánku, ale pohľad na šťastné decká z vydareného prázdninového programu stojí za námahu.
  • Nočné prehliadky českých hradov a zámkov – s mojím (nie celkom ex) gymnáziom sa mi tento rok spájajú aj nočné prehliadky hradov a zámkov u našich západných susedov. Je na neuverenie, aké skvosty sa skrývajú v nenápadných dedinkách, kde dávajú líšky dobrú noc. Rovnako moja kreativita v zabúdaní vecí nabrala nové rozmery… (pravda je taká, že ja som tam aj tak chcel ísť ešte raz, tak som ten batoh zabudol úmyselne)
  • Magnum Geocaching – to že hľadám plastové krabice na rôznych miestach (kde by iní ani kýpeť nestrčili) je známe. Tento rok sa nanuky Magnum rozhodli spropagovať novú zlatú polevu netradične – skrýšami, ktorých prví nálezcovia dostali USB storage v tvare zlatej tehličky. štýlový doplnok ;-)
  • Voľby do NR SR – nebudem to skrývať, táto udalosť bola pre mňa niečím neuveriteľným. Celú volebnú noc som mal možnosť sprostredkovať najrýchlejšie informácie o aktuálnych výsledkoch čitateľom SME (prihrievam si polievku) a výsledok, ktorý som dovtedy vyslovoval opatrne sa na monitore menil na skutočnosť. Som zvedavý na skladanie účtov o pár rokov.
  • Geoakcie – v tomto roku sa mi podarilo zorganizovať niektoré špeciálne akcie, najvýraznejšia z nich bola oslava 10 rokov geocachingu vo svete (áno, všetko má svoje klady a zápory a toto nebolo výnimkou) a čerstvá vec je vianočná hviezda, ktorú sme vytvorili na mape žiliny vďaka spolupráci so skvelými a šikovnými ľuďmi.
  • Flash – moja neobľúbená platforma, proti ktorej zbrojím a vrčím ako sa len dá, sa niekedy ukazuje ako nenahraditeľná. ȁno, namiesto flashového prehliadača slintám pri tagu <video>, no to, čo som na začiatku roka sľúbil v redakcii som neplánovane musel splniť aj na univerzite – a naučil som sa ho zvládať tak, že s ním viem pracovať ďalej.

Dalo by sa, samozrejme, vymenovať viac vecí, no ako som povedal na začiatku, tieto sem píšem preto, aby sa u mňa zachovali v spojení s rokom 2010.

Celkom pomimo musím spomenúť drobnosť: tento blog má za sebou 5 plných rokov existencie (momentálne beží už šiesty) a aj vďaka nemu som prežil množstvo vecí. Nemal by však zmysel, ak by som ho písal sám pre seba, preto ďakujem všetkým, ktorí sem občas zájdu, prečítajú, okomentujú či nazdieľajú (na Facebooku či Twitteri).

Končí sa desaťročie, takže si užite posledné hodiny pokiaľ možno radostne a pokračujte v tom ďalej odteraz až do ďalšieho zhrnutia roku – 2011.