Mnohí z Vás zrejme poznajú aukčný server eBay.com. Ide o svetovo najrozsiahlejší portál poskytujúci priestor na obeh tovaru formou dražby. A nájdete tam naozaj rôzne veci. Od hrnčekov, cez značkové oblečenie, elektroniku, autá, občas sa vyskytnú aj ostrovy a iné lahôdky pre každého nakupovaniachtivého internetistu.

Lenže na Slovensku máme možnosti značne obmedzené. Nie však natoľko, aby sme boli úplne vylúčení z hry a nemohli si aj my, Slováci, dopriať trochu zahraničného luxusu za dumpingové často extrémne nízke ceny. Prinášam teda niekoľko užitočných rád získaných priamo z praxe, ako na to.

Ako sa zaregistrovať?

Registrácia je rýchla a jednoduchá, nie je obmedzená na krajiny, takže sa nemusíte obávať. Rovnako je, ako absolútna väčšina iných registrácií, zadarmo. V hornej všadeprítomnej lište máte možnosť prihlásiť sa, keď kliknete na odkaz, systém vám ponúkne možnosť zadať svoje údaje alebo zaregistrovať si nové konto. Po vyplnení jednoduchého formulára sa stávate plnohodnotným členom komunity. To, že ste nováčik bude signalizovať len malá ikonka pri vašom mene, ktorá po mesiaci zmizne.

Ako sa na eBay platí?

Preferovaným a najčastejším spôsobom platby na eBay je bezhotovostná transakcia prostredníctvom systému PayPal. Našinec si môže toto konto zaregistrovať zadarmo, niektorí predajcovia však vyžadujú overenie údajov vo forme skúšobného prevodu. O ňom neskôr.

Na prevody potrebujete medzinárodnú platobnú alebo kreditnú kartu VISA alebo podobnú, ktorá má možnosť elektronickej platby. Pre študentov je výhodné napríklad StartKonto od VÚB banky, kde spolu s účtom dostanú aj virtuálnu platobnú kartu určenú najmä na takéto platby.

V administrácii konta na PayPal je potrebné vložiť informácie o použitej karte a tiež kontrolný kód CVV2. Ako som spomenul vyššie, niektorí predajcovia môžu požadovať overenie identity. To prebieha nasledovne: na stránkach svojho konta zvolíte možnosť upgrade účtu, čím sa prostredníctvom karty prevedie menšia čiastka. Vašou úlohou bude v bankovom výpise nájsť túto platbu (v pokynoch bude jasný popis označenia) a do systému napísať kód, ktorý systém uviedol pri prevode. Tento poplatok vám bude vrátený vo forme “zľavy” v jeho plnej výške pri prvej platbe cez PayPal.

Nuž, jednoduché začiatočnícke tipy máme za sebou, teraz niekoľko “pokročilejších” rád.

Ako na feedback

V rámci stránok eBay je najdôležitejším ukazovateľom kvality a dôveryhodnosti tzv. feedback, teda spätná väzba. Ide o číselné vyjadrenie spokojnosti druhej strany, s ktorou ste mali nejaký obchodný vzťah. (Zjednodušene povedané.) Samotný vzorec na výpočet feedbacku je jednoduchý:

feedback = počet pozitívnych ohlasov – počet negatívnych ohlasov

Stránky následne vypočítajú hodnotu “positive feedback”, ktorá percentuálne určí pomer pozitívnych a negatívnych ohlasov na váš účet. No a teraz niekoľko informácií, ako si zlepšiť feedback.

Plaťte rýchlo. Ak môžete, tak okamžite po tom, ako získate tovar. Ak nemáte práve vtedy potrebnú čiastku k dispozícii, snažte sa zaplatiť maximálne do 7 dní, ak predajca neurčil inak. V prípade nejakých problémov platí ďalšia rada.

Komunikujte. eBay nie je len o bezduchom nakupovaní ako v internetovom obchode. Veľa vecí sa zvykne vyriešiť k obojstrannej spokojnosti práve pomocou komunikácie. Tu je však potrebná znalosť angličtiny, najmä základných obchodných termínov a podobne. Nápomocné vám môžu byť napríklad online slovníky od Zoznamu.

Nešetrite pozitívami. Teraz zahrám trochu na psychologickú nôtu, nech si aj takíto čitatelia prídu na svoje. Vlastne, trochu sa zahráme. Prosím, nepredbiehajte text a držte sa mojich pokynov. Dolu pod týmto odsekom budú napísané štyri príklady a štyri vety. Vašou úlohou bude si ich rýchlo pozorne prečítať a potom si uvedomiť prvú myšlienku, ktorá vás napadla. Môžeme?

6 x 2= 12 Mária umývala obytný príves.
7 – 3 = 4 Deti ju celý deň hnevali.
9 : 2 = 4 Peter by ju vôbec nevystrašil.
5 + 3 = 8 Laura a šimon si vôbec nesadli.

Tak, čo bola prvá myšlienka, ktorá vás napadla? Tipujem, bola to myšlienka, že tretí príklad je vypočítaný nesprávne. Lenže prečo ste si ako prvé neuvedomili, že prvý, druhý a štvrtý príklad sú dobre? To je náš problém. Najprv hľadáme chyby, až potom prichádzajú na rad pozitíva.

Preto aj pri udeľovaní feedbacku na eBay buďte opatrní, no pozitívne naladení. Akýkoľvek pridelený feedback už nie je možné nijakým spôsobom vrátiť späť. A negatívny feedback sa zvykne prideľovať len za skutočne veľké prešľapy. Preto ak máte problém, snažte sa ho najprv vyriešiť komunikáciou. Pridelením feedbacku sa celá vec zvykne uzatvoriť.

Doprava na Slovensko

V poslednom tipe sa nejdem zaoberať jednotlivými prepravnými spoločnosťami. Možno len okrajovo na konci. Najprv poďme globálne.

Keď si všimnete, často je práve váš vyhliadnutý tovar nedostupný pre zaslanie na Slovensko. Pravda, nie každý nás pozná a v očiach vzdialenejších krajín sme ešte stále v dobe stredovekého hladomoru. Pravda, bez vetra sa ani lístok nepohne, ale v tejto téme už filmári EuroTripu alebo Hostelu prekračujú hranice slušnosti. (Nečakané? :-D ) Podstatné však je, že často je možné doručiť tento tovar aj na Slovensko. Opäť sa odvolávam na komunikáciu. Nie je nič jednoduchšie, ako napísať predajcovi, že máte seriózny záujem o kúpu a uhradenie poštových poplatkov, či by do zoznamu nepridal aj Slovensko. Ȉuduj sa svete, funguje to.

Tovar vám príde počas týždňa – dvoch, aj viac. Záleží od spoločnosti aj od odosielateľa. Pri balíkoch z Čˆíny odporúčam obozretnosť, tieto prechádzajú dôkladnou colnou kontrolou a ak je nejaký údaj nečitateľný, pripravte sa na papierovačky. Tu odporúčam využiť služby Slovenskej pošty, ktorá Colné vyhlásenie vykoná za vás, keď jej, samozrejme, poskytnete žiadané údaje. Pravdivé údaje…

Nakoniec zopár postrehov, čo do rýchlosti doručovania:

  • jednoznačný líder je spoločnosť UPS, ktorá dopraví balík približne do týždňa, často aj skôr (áno, aj spoza oceánu)
  • USPS (americká poštová služba) doručuje priemerne do dvoch týždňov, vcelku rýchlo
  • kanadské balíky sú doposiaľ rekordmani v pomalosti, jeden cestoval takmer dva mesiace, ďalší si tiež nedal veľkú námahu

Dúfam, že sa vám aspoň niektorý z tipov, ako prežiť v džungli aukcií na eBay, páčil a bude vám užitočný.

Pokračovanie článku s vašimi otázkami nájdete tu. »