Geocaching ako taký stojí v niektorých smeroch na dobrovoľníkoch. Jedným z nich je aj preklad webu, aplikácií a pridružených on-line aktivít do lokálnych jazykov, aby sa stal prístupnejším čo najväčšiemu počtu hráčov. Keďže je práce viac než dosť a posledné roky sa dostáva do väčšieho povedomia aj na Slovensku, začíname hľadať človeka, ktorý s nami dotiahne prvú verziu webu v slovenčine.

V skratke: hľadáme ďalšieho dobrovoľníka / dobrovoľníčku do tímu, kde už nejaký ten rok prekladáme web a mobilné aplikácie. Tie sa dajú udržovať spokojne pri tempe vývoja, avšak web sa nám čoraz viac vymyká z rúk a finálne doklepnutie je stále v nedohľadne.

Kto sú dobrovoľníci a čo robia asi už poznáte z tohto videa:

Ja pridám ešte taký ideálny profil páchateľa, ktorého radi privítame:

  • aktívny kešer, ktorý pozná slovenské zvyklosti a komunitu (nebudeš na mňa pozerať ako na idiota, keď budem hovoriť o tradičkách a mysterkách)
  • zachovávaš vernosť jazyku slovenskému, Štúrom kodifikovanému, Hattalom reformovanému, Jazykovedným ústavom prvého menovaného sledovanému a zákonom až pridobre chránenému (via Tomáš Hudák)
  • dokážeš čítať anglické texty s porozumením a pretransformovať ich do nášho jazyka tak, aby im porozumel aj niekto, kto nemá vyštudovanú lingvistiku (a najmä neprekladáš ako nepodarený robot)
  • nezľakneš sa, keď na teba niekde vyskočí HTML tag (neboj, nie je ich veľa; nie, nemusíš ich poznať; naozaj stačí, že sa nezľakneš a nezmažeš ich z prekladu)
  • niekedy si za monitorom hovoríš, že ten 9gag je nuda, a spravil by si niečo dobré, len tak, lebo môžeš

Čo z toho?
V prvom rade nevďak komunity. Dobré skutky sa majú trestať, preto treba byť vopred obrnený voči reakciám o tom, že tu je preklep, ste celí zle a prečo radšej nezaplatili profesionálnu firmu.

V druhom rade vďačnosť komunity. Napriek predošlému textu je tu stále veľa ľudí, ktorí budú za tvoju prácu vďační, lebo im pomôžeš. O väčšine z nich nebudeš vedieť, ale raz, keď uvidíš, ako to pomohlo niekomu, budeš môcť prežívať taký ten zvláštny pocit zadosťučinenia. A možno ti niekto na evente aj pivo kúpi.

Ďalej budeš mať prístup k najnovším vychytávkam na Geocaching.com a k aplikáciám skôr, než ich vidia ostatní. Je to logické, nová funkčnosť má ísť von pripravená. Preto sa tvoj hlas a názor stane silnejším, lebo budeš mať “priamu linku” do Groundspeaku. Ďalšie drobnosti rád upresním neskôr, keďže pravá motivácia dobrovoľníka na tomto projekte by mala vychádzať z pomoci komunite.

Aby sme predišli nedorozumeniam: nejde o prácu na plný úväzok. Dokonca ani čiastočný. Ani brigádu. Žiadny plat. Iba hodiny za monitorom. Občas pokec cez nejaký IM nástroj. Ešte menej občas mail s Groundspeakom.

Ak som ťa doteraz neodradil, napíš mi mail na adresu juraj@grecnar.sk a skúsime sa dohodnúť na ďalšom postupe (zatiaľ ďakujem, ponúk na pomoc prišlo prekvapivo veľa a postupne oslovujem všetkých záujemcov). Ostatní, držte palce, nech sa nám podarí dobrá vec.