Nestáva sa často, aby som písal o mobilných telefónoch – od minuloročného stretnutia s Lumiou som považoval tieto vody za pokojné: objavil sa príliš typický iPhone, vyšlo zopár modelov so systémom Android a až na niektoré extravagantné kusy sa zdalo, že prekvapenia sa v tomto segmente nekonajú.

Vďaka agentúre PRime time sa mi do rúk dostal veľmi čerstvý kus na testovanie, pri ktorom si dovolím oprášiť blog a poskytnúť sériu článkov, čo všetko môžete od novej vlajkovej lode Sony očakávať a čo nie. Začnime hneď in medias res:

Po stránke hardvéru sa Xperia Z vydala smerom zväčšovania a zlepšovania. Mobilu narástol displej na 5 palcov (mini verzie tabletov začínajú už pri 7 palcoch) a v rukách sa vám preto ocitne rozlíšenie 1920×1080 pixelov. Familiárne tak môžeme povedať, že máme vo vrecku FullHD. Napriek rozmerom je mobil možno až nečakane ľahký, váži 146 gramov. O výpočty sa stará štvorjadrový procesor s 2 GB RAM. Okrem vlastnej pamäte (do 16 GB) je možné využiť aj pamäťovú kartu o maximálnej veľkosti 32 GB. Pri používaní mobilu aj zistíte prečo.

Toľko “povinná” jazda popisujúca základnú špecifikáciu. Keďže mám možnosť testovať toto zariadenie dlhšiu dobu, rozhodol som sa nepublikovať všetko hneď, pretože skutočná pridaná hodnota funkcií sa ukazuje až časom, nie pri cielenom skúšaní v umelých podmienkach. Na ukážky z fotoaparátu si preto budete musieť chvíľu počkať.

xperia-ts Po rozbalení krabice vás čaká tradičná kombinácia: mobil, slúchadlá, nabíjačka, kábel. V zahraničí spomínaná dokovacia stanica sa v mojom balení nenachádzala, pre využívanie nie je nevyhnutná, takže bude zrejme na operátoroch, aké príslušenstvo ponúknu. Systém pri prvom spustení ponúkne nastavenie základných informácií a pokiaľ už máte iný telefón s Androidom, bude pre vás prenos kontaktov skutočne hračkou.

Trochu sklamaním však skončili moje pokusy načítať údaje z Active Directory. Samozrejme, nečakám sto percentnú podporu technológií konkurenčnej firmy, no aspoň základná synchronizácia sa mohla podariť. Záhadou mi zostáva fakt, že kým sa včera nepodarilo na server ani prihlásiť, dnes pri náhodnom skúšaní prebehlo všetko bez jedinej chyby. Tento detail však trápi mnohých používateľov na diskusných fórach, takže môžeme hovoriť o problémoch Androidu ako takého, pri ktorom trpí prvý dojem z mobilu.

Ak niečo pri prvých minútach práce zaujme, tak je to displej. Na prvý pohľad sú farby skvelé, čo podporuje aj Mobile BRAVIA® Engine 2. Samotné sklo je chránené proti roztriešteniu a poškrabaniu. Účinnosť týchto ochrán som zatiaľ nemal možnosť vyskúšať, ale som si istý, že prirodzené situácie sa v blízkom čase určite nájdu. Za jeden deň môžem povedať, že dokázal bez problémov a akýchkoľvek stôp prežiť vo vrecku nohavíc spolu s kľúčmi. Miernou nevýhodou môže byť veľkosť displeja – pretože hoci ponúka všetky doteraz menované benefity, s jednou rukou na ovládanie si málokto poradí v momente, keď príde na použitie prvkov mimo dosah palca. Jednoducho my s “tradične veľkými” rukami musíme mobil prechytiť vyššie alebo zapojiť druhú ruku. Manévre v MHD sa tak stávajú trochu ťažšie, ale našťastie nie nemožné.

Pri krátkom testovaní 13 Mpx fotoaparátu sa tiež ukázala jedna “dizajnérska” chyba – fotoaparát síce fotí na prvý pohľad krásne fotky, lenže je umiestnený príliš blízko horného okraju, ktorý pri horizontálnom držaní zvyknem zakrývať rukou. Ȉasť fotiek preto zažila malý photobombing priamo od fotografa. Ako som však pozoroval pri viacerých ľuďoch, ktorí s mobilom skúšali fotiť, je to len o zvyku a používatelia staších mobilov s podobne umiestneným foťákom nemajú najmenší problém. Ȉo ma pri pekných fotkách mrzí asi najviac, je absencia hardvérového tlačidla spúšte. Mnohí zaň považovali vyvýšené tlačidlo určené na zamykanie obrazovky. Ako som však sľúbil na začiatku, bližšie sa rozpíšem v niektorom z budúcich článkov.

Predposlednou funkciou, ktorú som stihol otestovať, bola podpora NFC. Alebo bezkontaktných komunikačných technológií, ak chcete. Osobne som veľký fanúšik všetkého, čo si dáva nálepku bezdrôtového alebo bezkontaktného, a tento mobil to robí celkom dobre. Poradí si s načítaním RFID štítkov, taktiež mu nerobia problém u nás používané rôzne bezkontaktné karty. Dúfam, že sa mi podarí v dohľadnej dobe skombinovať trojicu Xperia + O2 + TatraBanka, ktorá verím prinesie konečne úľavu od nervozity, či som doma nezabudol platobnú kartu.

Záver prvého dňa musí patriť mojej skutočnej srdcovke: GPS. Ak som doteraz plakal nad tým, ako sa mobily s Androidom neohrabane správajú v prípade využívania tejto technológie, tak Sony Xperia Z sa púšťa do hry svižne a pokojne môže začať konkurovať aj Nokii či Apple. Plusové body tiež získava za podporu alternatívneho navigačného systému Glonass. V teréne aj budove som nezaznamenal najmenší problém s určením polohy, samozrejme pri zohľadnení všetkých podmienok.

V blízkej dobe sa teším na outdoorový test tohto mobilu, ktorý by mal vydržať ponorenie do vody hlbokej 1 meter. Kým sa tak stane, tak uzavriem úvodnú otázku odpoveďou: Sony s novou Xperiou Z prekvapí. Najmä konkurenciu na poli Androidov, ktorá sa môže viacerým veciam priučiť. Malá lekcia z dotiahnutia detailov sa však hodí aj Sony ;-)