Rok sa s rokom stretol a kreatívci z reklamnej agentúry Slovenského Ohavného Zväzu Autorského opäť raz prišli s kúskom, aký sa v dnešnej dobe nevidí. Obec Pohorelá (na mape tu) neďaleko Heľpy (to tá Heľpa, to táá Heeeľpaa, …) dostala príjemnú faktúru za neoprávnené použitie hudobných diel. Na mikulášskej besiedke a dni matiek. Spievané deťmi.

V mojom ľubozvučnom jazyku zrejme neexistuje výraz, ktorým by som dokázal túto organizáciu označiť. Bežné nadávky totiž ani zďaleka nevystihujú pravú podstatu odporu, ktorú voči takémuto konaniu cítim. Preto tento článok nenamierim voči Ohavnému Zväzu alebo proti sebe samému.

O týždeň o takomto čase mám štátnice. Po nich, predpokladám, dôjde pod vplyvom okolností (you know what I mean…) k neohlásenému použitiu autorsky chránených diel. Pre zjednodušenie administratívy prikladám predpokladaný playlist. Prosím sprevádzajúceho inšpektora Zväzu, aby sa vopred oboznámil s jednotlivými skladbami, je možné, že mi interpretácia nevyjde podľa očakávaní.

Queen – We Are the Champions
Peter Nagy – Aj tak sme stále frajeri
Pavol Hammel – ZRPš
Queen – The Show Must Go On
Dokonalý Kľud – Nám to nevadí
Zuzana Norisová – Pátá
Kabát – Denně vožralej
ľudová – Vyrástla lipka
Otto Weiter – Otvárajte kasíno
Hex – Nikdy nebolo lepšie

V prípade, že sa pokúsim o interpretáciu Rangers (Plavci) – Promovaní inženýři, informujte zároveň aj Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky vo veci neoprávneného použitia akademického titulu, keďže mi bude (pravdepodobne) udelený len titul bakalár.

Zostávam so súdružským pozdravom!Ak si dočítal až sem, mohli by ťa zaujímať tieto článkyMindshare aplikácia pre mobilné telefóny
 1. Tibor Repček

  Zdravím.

  Chcem sa informovať ohľadom jednej nemenej dôležitej veci: Môžu mi poslať faktúru aj spätne (promoval som dákych 5 rokov dozadu)? A ak áno, pomôže, keď sa dobrovoľne priznám a k priznaniu priložím aj môj playlist (len približný, lebo si ho už presne nepamätám)?

  Slovenský Ohavný Zväz Autorský si totiž veľmi vážim a radšej sa udám, ako by im mala vzniknúť finančná (či iná) škoda!

 2. JuRoot

  Vzhľadom na to, že bola faktúra vystavená v apríli 2012 za produkciu realizovanú v decembri 2011, zvážil by som informovanie o aktivitách za niekoľko rokov spätne. Je potrebné tiež zahrnúť detskú hudobnú interpretáciu, pokiaľ bola realizovaná na verejnom priestranstve, napríklad cestou do školy, na výlet a podobne.

 3. [...] a radšej zaplatili. Teraz sa odbavuje dokonca na deťoch. Takže ako napísal JuRoot – pozor kto vás bude počúvať keď si najbližšie budete spievať. Udavač, [...]

 4. Zodpovedný rodič

  Dobrý deň, chcel by som sa informovať, koľko stojí v cenníku SOZA pesnička Už sme prišli z výletu, nezmokli sme už sme tu, bola odspievaná zborom 24 detí v priestoroch verejného dopravného prostriedku celkovo 4x, z toho 1x nedospievaná, pričom 1x to bolo aj s tlieskaním, takže predpokladám prirážku. Ešte by ma zaujímala cena 2x prespievania pesničky Medveďku daj labku spolu so skákaním na verejnom priestranstve. Vopred ďakujem za odpoveď.

 5. JuRoot

  V prípade dopravného prostriedku je potrebné upovedomiť dopravcu na povinnosť zaregistrovať sa v organizácii, pretože k výkonu svojej podnikateľskej činnosti užíva autorsky chránené diela, podobne ako reštaurácie alebo kaviarne, ktoré sú povinné platiť úhrady, pretože ľudia si tam preukázateľne chodia vypočuť reprodukované diela a niekto im tam sústavne ponúka jedlo a pitie, čo kazí celý zážitok z produkcie. Cena pesničky Medveďku daj labku sa určí podľa krajiny pôvodu autora, prípadne medveďa. Vzorky trusu pre určenie detailov môžete zaslať na naše oddelenie styku so zákazníkmi.

 6. koenzym

  Pripajam sa do radu poctivych obcanov, ktori nevedia ako si splnit voci Ohavnemu Zvazu. Moj problem je nasledovny: Minuly tyzden v stredu o 20:17 som po celodennom konzumovani fazulovej polievky pri vykonavani velkej potreby vypustil plyny, ktore nedopatrenim vyludili prvych sedem tonov piesne “Vitajte na konci sveta” od skupiny Desmod. Uznavam, ze som mohol predpokladat zvysenu plnynnatost a teda zvysenu pravdepodobnost hudobnej produkcie, ale priznam sa ze som na to zabudol. :-( Uvedomujem si svoju chybu a chcem trest, pokial mozno najvyssi, aby som si uz nikdy ani neprdol bez nahlasenia.

 7. JuRoot

  V prípade neočakávanej hudobnej produkcie je možné podať dodatočne hlásenie, avšak vzhľadom na výrazný časový odstup a technické možnosti (fax sa kontroluje každý párny pondelok) bude udelená pokuta a nástroj na vykonávanie nedovolenej interpretácie bude úradne neziskovou organizáciou zhabaný. Prosím, nájdite si čas zajtra medzi 11:25-11:28, inšpektori prídu zabaviť fazule vo vašej domácnosti príp. záhrade (bez ohľadu na aktuálny stav konzervovania, rastu, spracovania…)

 8. Pika

  priatelka si zvykne spievat v sprche, ako si môžem splniť občiansku povinnosť a udať neoprávnené použitie hudobných diel ? :D

 9. JuRoot

  Postačí do sprchy nastrčiť inšpektora, on sa postará o všetky formality spojené s dokumentáciou a vystavením faktúry.

 10. Vyhy Inc.

  To zasielanie vzoriek trusu spolu s oznamenim o verejnej reprodukcii diela ‘Medvedku daj labku’… myslim, ze to by bola udalost, o ktorej by i v zahranici pisali… a ako inovativna forma obcianskeho odporu by sa to mozno rozsirilo aj do dalsich statov :)

 11. Roj

  Jednoduché řešení:
  VOLIT PIRȁTY! :-)

 12. Tomas

  A peniazky idu do vrecka Jozkovi Razovi, (moderácia: odstránený nevhodný obsah)…ale nie, dochtori ho zosili…

 13. Marian

  Nahlasujem, že hostia zariadenia menom Funus na Horskom parku opakovane porušujú autorský zákon a súvisiace predpisy, keď si svojvoľne upravujú pieseň “Polámali kone voz” a túto spievajú okoloidúcim svadobným sprievodom.
  A ešte, ako k tomu prídu napríklad moje deti, ktoré si riadne zaplatia za svoj mikulášsky večierok, a pritom sa iným toleruje takéto vyrevovanie? Ȉo na to spolok na ochrnu autorského zákona?

 14. potvora

  ale nieee, vy tomu nerozumiete. to je sofistikovany sposob, ako prinavratit slovakov k vlastnym korenom – folkloru. lebo teda (mozno naivne) predpokladam, ze ludove piesne nie su chranene kopyrajtom.
  vidite, takto sa staraju o nas, aby sme svoje mozgy nezahlcovali tou brakovou komerciou.

 15. JuRoot

  Vzhľadom na poruchu konského záprahu spomínaného aj hosťami predmetného zariadenia sa inšpektori nemohli dostaviť na miesto interpretácie tejto piesne, preto nebola uložená bloková pokuta. Podnet bude postúpený právnemu a vešteckému oddeleniu na vymáhanie pohľadávky dodatočne.

 16. Petra

  Dobry den,
  som hudobnik, amater. Kupila som si prvu gitaru a naucila sa hrat C akord. Chcem sa spytat na cennikovy poplatok za hratie tohto akordu, pripadne cislo uctu na ktore mozem posielat peniaze za kazde zahratie tohto akordu. Som uvedomela a nechcem sa bezdovodne obohacovat na ukor ineho.
  Este sa chcem spytat, kedze som uplny zaciatocnik, mam narok na zlavu z cennikovych cien? Ten akord som 7213 krat zahrala zle.
  Dakujem

 17. JuRoot

  V prípade hrania jedného akordu dochádza k porušeniu zastupovaného autora Dávida G. Poplatok bude stanovený po analýze 7212 (v jarnej akcii jedna chyba zadarmo) chybných interpretácií akordu, kde sa bude zisťovať podobnosť chybných tónov s inými chránenými materiálmi. Použité sú najmodernejšie prístroje pre zistenie skutočných tónov, aby sa predišlo špekulantom, ktorí boli schopní podľa vlastných dokladov odohrať celovečernú diskotéku na jednom akorde.

 18. Meno

  Vcera na privitanie hokejistov u prezidenta hrala vojenska kapela taku tu namornicku popularnu aaa jem si ejjj na na na na na na na – tusim mlady Kotula ju spieval, ked vyletel zo superstar. Chcem sa opytat SOZA, ci ma gule, vystavit za to prezidentovi fakturu, lebo ak tak urobi, tak uznavam kazdu fakturu, ktoru doteraz komukolvek vystavila. Ak tak neurobi, oplati sa zamysliet nad jej cinnostou a tym, ze ci by uz davno nemala byt zrusena ako zlocinecka organizacia zaoberajuca sa vydieranim ludi!

 19. JuRoot

  Inšpektor poverený výberom poplatkov počas Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji sa infiltroval do autobusu značky Karosa, ktorý absolvoval okružnú jazdu po Bratislave, aby zaznamenával všetky reprodukované diela. Vzhľadom na konštrukčné nedostatky tohto vozidla sa doposiaľ nepodarilo uvoľniť inšpektora z podvozku spomenutého vozidla, bol preto požiadaný, aby zoznam diel oznámil telefonicky oddeleniu pre kontakt s verejnosťou. Hokejistov na prijatie u prezidenta priviezlo náhradné vozidlo, preto sa na mieste nenachádzal žiadny inšpektor, ktorý by mohol celú situáciu zdokumentovať a vystaviť príslušné doklady.

 20. martin

  Mne sa nenormalne zvysil tlak, ked som cital o tomto. Ja si nemozem pomoct, ale na toto by sa mal normalne zorganizovat strajk – vsak to nie je normalne.

  Ludove piesne su predsa “public domain”, neexistuje snad ani v kocurkove, ze by niekto za to mohol pytat peniaze.

 21. Ara

  Náš papagáj sa sám naučil spievať refrén piesne “Mám v p..i na lehátku”. Teraz ju spieva denne niekoľkokrát do otvoreného okna čím sa zjavne neodôvodnene obohacuje.
  Uvedte prosím, koľko gramov vtáčieho zobu stojí jedno verejné prevedenie refrénu inkriminovanej skladby.

 22. JuRoot

  Vtáčí zob by bol považovaný za úplatok, odporúčame pripraviť si väčšiu hotovosť v malých bankovkách. Inšpektor na pravidelnej obchôdzke zaradí vášho papagája do zoznamu, nalepí mu certifikačnú nálepku pre zariadenia na reprodukciu hudby a začne vyberať poplatky v zmysle cenníkov.

 23. Anička

  Uvedomila som si, že v škole sme často recitovali diela našich básnikov/ na Hviezdoslavov Kubín ani nepomyslím, veď tam je hromadné porušovanie autorských práv a to verejné!!!!/ Toto treba okamžite spoplatniť, prípadne urobiť aj zbierku pre deti zo sociálne slabších rodín, aby si aj oni mohli zarecitovať Smrť Jánošíkovu / Repčíkovu/.